İçimizden Biri...

İçimizden Biri...

Bu ay ki konuğumuz Gökçe Eczanesi sahibi Ecz. Reyhan AKAY. Reyhan hanım bize müziğe olan tutkusunu ve sonrasında seramik hamuruyla tanışmasını anlattı. Sözü kendisine bırakıyoruz.

Hepimiz gün içinde, çalışma ve yaşam koşullarımız arasında koşuştururken çok stresli anlar yaşıyoruz. Hayatımızdaki bu stresli anları yok edemesek de araya sosyal aktiviteler ve hobilerimizi katarak daha keyifli bir yaşam sürme imkanına sahip olabiliriz diye düşünüyorum. Ben hayatımın her döneminde bunu uygulamaya çalıştım. Yeri geldi okul korolarında yer aldım, yeri geldi üniversite sınavına gireceğim sene, sınava rağmen 19 Mayıs gösterilerine katılıp günlerce provalarda yer aldım. Buna rağmen derslerime de daha kaliteli vakit ayırıp üniversiteyi de o yıl kazandım...

Yalnız çok istememe rağmen bir müzik aleti çalmayı öğrenememiştim. Çünkü benim çocukluk ve gençlik yıllarımda Denizli'de, şimdilerde olduğu gibi müzik eğitimi veren kurs merkezleri yoktu. Ya da biz bilmiyorduk. Ancak öğrenmenin yaşı ve zamanı yoktur değil mi? Tesadüf bu ya eşim de tanıştığımızda gitar çalıyordu. Evlendikten sonra ve çocuklarımın büyüme aşamalarında onun gitar dinletilerini zevkle dinledik. Ama bir süre sonra benim de ona eşlik etmem gerektiğine karar verdim. Gitara eşlik için yan flüt öğrenmek iyi bir seçenekti bizim için...40'lı yaşlarımın başında yan flüt kursuna gitmeye başladım. Ancak yan flüt zor bir müzik aletiymiş. Aynı anda hem nefes hem beyin hem de parmak koordinasyonu gerekli idi. Ama sanki gençlik yıllarımdaki öğrenme açığımı kapatmak istercesine çok sıkı bir çalışma içine girdim.  Kısa bir zaman sonunda artık eşimin gitarına da eşlik edebiliyordum. Eşimle birlikte ikili olarak eş dost toplantılarında küçük dinletiler yaparken, bizimle birlikte çalışmak isteyen, müzik grubu kurmak isteyen dostlarımız oluşmaya başladı. Böylelikle o arkadaşlarımızı da yanımıza alarak Grup Güz adı altında bir grup kurduk. Artık grubumuzda bizimle birlikte ikinci bir gitarcı, bağlamacı, ritim sazcı ve bir solist arkadaşımız vardı...Bu grup ile her sene farklı konseptle repertuvar hazırlayarak, farklı ortamlarda konserler vermeye başladık. Provalarımız sırasında çok keyifli anlar yaşadık. Bol bol güldük eğlendik. Birçok yeni dostlar edindik. Ancak 2019 yılında nörolojik bir hastalığa yakalandım. Hastalık sırasında enerjimin çok düşmesi nedeniyle yan flütü güçlü bir nefes ile üflemek, çalarken ayakta durmak benim için imkânsız hale gelmişti. Çalışmalara bir süre ara verme kararı aldık. Zaten sonrasında da pandemi hayatımıza girdi, kimse kimseyle çok görüşemez oldu. Bu arada benim tedavim ve iyileşmelerim devam etti.  İyileşmelerimin olduğu sırada bir meslektaşım, tıbbi tedavinin yanında ellerimi daha çok yoracak bir aktivite yaparsam, beyin hücrelerimin   daha iyi çalışabileceği yönünde bir öneride bulundu. Seramik hamuru ile uğraşmanın, onu yoğurmanın benim için ideal olacağına karar verdik. Ancak bu konuda hiçbir bilgim yoktu. Bunun üzerine yıllardır dostum olan ve Relaxceramic adlı atölyelerinde kendileri adına üretim yapan sevgili Semra ve Gökhan Yüksel çifti bana atölyelerinin kapılarını açtı. Bana ''Biz seramik konusunda bildiğimizi öğretelim, seversen daha ileri bir kursa gidersin'' dediler. Ben seramiği çok sevdim ama daha ilerisi için bir başka atölyeye gidemedim. Orada kalıp birbirimize yeni projeler yaparak desteklemeye başladık. Seramik sayesinde hamura şekil vermeyi, renklerle dans etmeyi, fırından çıkan ürünlerin harikulâde değişimini deneyimledim. Atölyeye ilk gittiğimde yapacağım ürünün hayalini dahi kuramadığımı düşündükçe ne kadar yol katettiğimi varın siz düşünün. 

 

 40'lı yaşlarımda yan flüt öğrenmekle başlayan yaşam boyu öğrenme maceram, 50'li yaşlarımda seramik hamuruyla devam ediyor. Bakalım hayat karşıma daha ne güzellikler çıkaracak. Tolstoy'un Bisikleti diye bir kavram vardır benim çok sevdiğim. Öğrenmenin her yaşta devam ettiğini anlatan çok güzel bir tabirdir.  Biliyorsunuz Tolstoy bisiklet binmeyi 67 yaşında öğrenmiş.  Buradan hâlâ bisiklete binmeyi öğrenemediğimi ve bundan sonraki hedefimin de bu olacağını ilan etmek isterim.

 

Hepiniz sevgiyle, güzellikle kalın...

08.01.2023

                                                                                                          Ecz. Reyhan AKAY