“ECZACI İÇİN BİRLİKTEYİZ” MESLEK DAYANIŞMASI

“ECZACI İÇİN BİRLİKTEYİZ” MESLEK DAYANIŞMASI


Değerli meslektaşımız,

Bu yıl 14 Mayıs’ta Bilimsel Eczacılığın 184. Yıl dönümünü kutluyoruz. Biz eczacılar, gücünü bilimden alan köklü geçmişimizle tam 184 yıldan bu yana bilginin, şifanın ve ettiğimiz meslek yemini ile bu ülke insanına ve bu yüce mesleğe vefanın adresi olduk.

6 Şubat tarihinde yaşadığımız deprem felaketi tüm ülkemize çok büyük acı ve kayıplar yaşattı. Biz Eczacılar, birlik ve dayanışma ruhumuzla yaşadığımız bu büyük deprem felaketinde de toplum sağlığını korumak adına en hızlı harekete geçen meslek gruplarının en başında geldik. Depremin ilk gününden itibaren 74 gün boyunca kesintisiz ve ücretsiz olarak 7/24 ilaç eczacılık hizmeti sunduk.  Öyle ki depremden hem kendileri hem aileleri etkilenen meslektaşlarımız kendilerini dâhi unuttular, vatandaşlarımıza canla başla ilaç eczacılık hizmeti sundular.

Depremden etkilenen bölgelerimize ilaç ve tıbbi malzeme yardımında bulunmak isteyen meslektaşlarımızın destek sunması amacıyla, 6 Şubat tarihinde FarmaInBox sistemimiz üzerinden başlattığımız Afet Yardım Kampanyamıza Ecza Kooperatiflerimiz ve Dağıtım Kanallarımız üzerinden meslektaşlarımız destek sağladı.

FarmaInbox Afet Yardım Ekranı aracılığıyla ilaç, tıbbi malzeme ve sağlık destek ürünü sağlanabilmesi amacı ile 33.797.742 TL tutarında destek toplandı. Bu miktarın 17.561.209 TL tutarı en son sahra eczanemiz kapanana kadar deprem bölgesine ilaç ve tıbbi malzeme gönderimi için kullanıldı.

Ecza Kooperatiflerimiz ve Dağıtım Kanallarımızda kalan 16.236.533 TL bakiye depremden en çok etkilenen bölgelerimizde faaliyetlerine devam eden eczanelerimizi desteklemek için kullanılacaktır.

Yaşadığımız bu afette köklü meslek ailemizden de 44 meslektaşımızı, 21 eczacılık fakültesi öğrencimizi, eczane teknisyenlerimizi ve diğer çalışma arkadaşlarımızı kaybetmenin acısını yaşadık. Her birini saygı, minnet, rahmet ve özlemle bir kere daha anıyoruz.

Afet bölgesinde hizmet veren 500’ü aşkın Meslektaşımızın eczanesi yıkıldı ya da ağır hasar gördü. Bölgede yaşanan sıkıntılar nedeni ile bölgelerde mesleki faaliyetlerini sürdüren meslektaşlarımız ekonomik, sosyal ve psikolojik açıdan ilaç - eczacılık hizmetlerini sürdürme noktasında büyük sıkıntılar yaşadılar ve yaşamaya devam ediyorlar.

Bu noktada Birliğimizce yürütülen çalışma ve görüşmeler doğrultusunda;

- Birliğimizin önceki hizmet binası 250 yatak kapasiteli Afet Sonrası Barınma Merkezine dönüştürdük. Afet Sonrası Barınma Merkezimiz, deprem bölgelerinden Ankara’ya gelen ve barınma ihtiyacı bulanan meslektaşlarımıza, eczacılık fakültesi öğrencilerimize ve ailelerine ihtiyaç duydukları süre boyunca tahsis edildi.

- Depremden etkilenen bölgelerdeki eczanelerimizin hasar tespitleri, ilgili Bölge Eczacı Odalarımızla koordinasyon halinde bölgelerimizden Birliğimize başvuran meslektaşlarımızla birlikte gerçekleştirildi.

- Merkez Heyetimizin aldığı karar doğrultusunda 11 ilimizden eczaneleri ağır hasarlı, yıkılmış veya yıkılacak olan 493 eczacımıza eczane başına 250.000 TL tutarında olmak üzere, toplam 123.250.000 TL geri ödemesiz nakit afet desteği sağlandı.

- Depremde vefat eden meslektaşlarımızın tümünün aileleri ile irtibat sağlanarak 1.250.000 TL toplam tutarda vefat yardımı gerçekleştirildi.

- Depremde hayatını kaybeden meslektaşlarımızın çocuklarına Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti kararı uyarınca öğrenim hayatları boyunca burs imkânı sağlandı.

- Depremin yaşandığı ilk süreçlerden itibaren Ecza Kooperatiflerimiz, Dağıtım Kanalları ve İlaç Sanayii temsilcileri ile gerçekleştirilen görüşmelerle bölgelerdeki meslektaşlarımızın ödeme kaynaklı mağduriyetler yaşamamaları adına çalışmalar yürütüldü.

- İlerleyen süreçlerde mesleklerini farklı bölgelerde icra etmek isteyen meslektaşlarımızın başka bölgelere nakil hakları ile ilgili taleplerimiz yazılı ve sözlü olarak Kurum yetkilerine aktarıldı, son olarak 27 Nisan 2023 tarihinde Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti ve Denetleme Kurulu üyeleri, depremden etkilenen bölgelerimizin Bölge Eczacı Odası başkanları ve İl sağlık Müdürlükleri yetkileri ile kapsamlı bir değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi. Meslektaşlarımızın yaşadığı sıkıntıların detaylı olarak Kurum yetkilileri ile bir kere daha paylaşıldığı bu toplantı sonrasında gerekli düzenlemelerin yapılarak Birliğimizin bilgilendirileceği belirtildi.

- Uluslararası Eczacılık Federasyonu temsilcileri ile pek çok görüşme ve toplantı gerçekleştirilerek ülkemizde yürütülen çalışmalar destek ihtiyacı duyduğumuz konular gündem edildi.

Değerli Meslektaşlarımız,

Ülke olarak ve mesleki olarak yaşadığımız yıkımın boyutları çok büyük. Birlik, olmaya, dayanışmaya, yaralarımızı birlikte sarmaya en çok ihtiyaç duyduğumuz dönemlerdeyiz.

Eczanesi orta hasarlı olan ve Yardımlaşma Sandığı üyesi olmayan meslektaşlarımıza da destek sunabilmek adına 2 Mart 2023’te başlattığımız ve 31 Mayıs 2023 tarihine kadar devam edecek olan ECZACI İÇİN BİRLİKTEYİZ Meslek Dayanışmamız sizlerle birlikte güçlenecek.

Birliğimiz imkanlarının da tekrar dahil ederek depremin yaralarını hep birlikte sarmaya devam etmek için, “ECZACI için BİRLİKTEYİZ” Meslek Dayanışmamıza;

Eczacı Odalarımızın,

Meslektaşlarımızın,

İlaç Sanayimizin,

Eczacı Kooperatiflerimizin ve Dağıtım Kanallarımızın

desteklerini bekliyoruz.

Çünkü biz Birlikte Güçlüyüz.

ECZACI İÇİN BİRLİKTEYİZ

Destekleriniz için son tarih: 31 Mayıs 2023

Destek için: TR760006400000142400521417 

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

https://www.teb.org.tr/news/10120/ECZACI-%C4%B0%C3%87%C4%B0N-B%C4%B0RL%C4%B0KTEY%C4%B0Z

  • 5 May 2023
  • 267
  • Geri